Apie keramikos studiją „Žiezdrė“

 Studiją pristato „Žiezdrė“ įkūrėja bei vadovė –

Vida Daukšienė.

Kaip prasidėjo Jūsų pažintis su keramika?

Dailės pagrindų mokiausi Klaipėdos vaikų dailės mokykloje. Ten iš molio lipdydavome įvairius daiktus, kurių nebuvo galimybės išsinešti namo, parodyti tėveliams, o vėliau juos dar tekdavo ir sugriauti. Tai buvo pirmasis prisilietimas prie keramikos, kuris paskatino užsimegzti vietos vizijai, kur vaikai galėtų lipdyti, džiaugtis savo darbeliais ir tobulėti.

1981 m. Šiaulių universiteto dailės fakultete mokiausi skulptūros, keramikos, tapybos, grafikos, braižybos. Dėstytojo Aloyzo Toleikio dėka, buvau supažindinta su Vertelių Jono ir Jadvygos šeima. Jie mane išmokė lietuvių liaudies keramikos tradicijų, pabrėždami, kad norėdami išlikti unikalūs tarptautinėje visuomenėje, liaudies menas turi būti atsvara vis stiprėjančiai moderniosios keramikos įtakai.

1991 m. jaunystėje užgimusią viziją pavyko realizuoti ir nuo to laiko su vaikais ir jaunuoliais dalinamės keramikos meno paslaptimis.

Kas Jums yra keramika? Kokią aplinką studijoje siekėte sukurti?

Gyvenimo būdas, kūryba, atsipalaidavimas. Svajojau, kad žaisti su moliu susiburtų vaikai su dideliu noru kurti, džiaugtis, dalintis su bendraminčiais jaukioje, kūrybiškoje bei estetiškoje aplinkoje.

Kokie didžiausi studijos „Žiezdrė“ pasiekimai?

Didelio vaikučių užsidegimo bei jų tėvelių pagalbos dėka, bendradarbiaujant su įvairiais meno sričių atstovais, vaikų darbai yra nuolat eksponuojami organizuojamose parodose, konkursuose. Taip pat „Žiezdrė“ mokiniai yra tapę keleto didelių tarptautinių projektų/konkursų laureatais.

Keramikos studijos „Žiezdrė“ pavadinimo kilmė

Pagal Baltų legendą, Žiezdrė – Saulės dukra (taip pat lietuviškas Marso planetos pavadinimas). Senovės lietuvių mitologijoje yra minimos septynios saulės dukterys (planetos): Aušrinė ir Vakarinė (Venera), Žiezdrė (Marsas), Indraja (Jupiteris), Vaivora (Merkurijus), Sėlija (Saturnas) ir Žemė.

Kuo ypatinga keramika?

Keramika – vienintelė meno rūšis, kuri apjungia keturias stichijas (žemė, vanduo, ugnis, oras). Vanduo yra reikalingas molio apdirbimui, kuris yra gaunamas iš žemės. Dirbinį paruošus, jis yra degamas pečiuje, 900-1000 laipsnių temperatūroje, o vėliau palaipsniui aušinamas oru. Spalvų atžvilgiu, krosnyje išdegti darbai, tampantys kaitrios raudonos spalvos, gali būti palyginami su Marso planeta, kuri pagrįstai yra vadinama „raudonąja planeta“ dėl jos išskirtinai raudonos paviršiaus spalvos.

Kodėl naudinga lankyti keramikos studiją „Žiezdrė“?

Studija „Žiezdrė“ – žingsnis visavertės asmenybės link. Nors kūrybiškumas iš dalies yra įgimtas, tačiau gali būti ugdomas ir skatinamas.

  1. Kūrybinio proceso metu yra siekiama supažindinti su meninės aplinkos svarba kasdieniniame gyvenime.
  2. Užsiėmimuose ugdomas kūrybiškumas, pasitikėjimas savimi, savarankiškumas, atsakingumas. Siekiama, kad užsiėmimai būtų smagūs ir žaismingi.
  3. Jauki kūrybinė erdvė meniniams gebėjimams lavinti.
  4. Programa yra pritaikyta individualiam bei grupiniam mokymui bei projektų vykdymui.
  5. Nuolat organizuojamos parodos, konkursai, šventės, mugės, išvykos.

Ko mokoma keramikos studijoje „Žiezdrė“?

Į keramikos užsiėmimus kviečiami 3-19 metų vaikai ir jaunuoliai, nebijantys išsitepti rankų ir norintys prisiliesti prie gamtos darinio – molio. Užsiėmimų metu yra supažindinama su keramikos atsiradimu ir jos evoliucija, molio savybėmis bei panaudojimu, senosios baltų keramikos ir lietuvių liaudies keramikos ornamentika. Rankomis moliu galima perteikti emociją, išgyvenimą, idėją, būseną. Mokymo medžiaga dėstoma atsižvelgiant į vaikų gebėjimus ir įgūdžius. Su vaikais dirbama individualiai, prisitaikant prie jų darbo tempo. Mokoma lipdymo iš molio technologijų, supažindinama su glazūravimo ir degimo technologijomis, lavinami dekoravimo įgūdžiai. Mokiniai išmoks naudotis žiedimo staklėmis.

Keramikos užsiėmimai I

Keramikos užsiėmimai II

Puodų žiedimas

Dekupažas

Dekupažas ant žvakės

    Keramikos mokytoja Romanna

Kaip prasidėjo Jūsų kelias į keramiką?

Gyvenime yra viskas neatsitiktinai. Jei Jūs skaitote šias eilutes, vadinasi, jau priartėjot prie Paslapties. Paslaptis – žinios apie molį. Savo laiku molis padarė tokį perversmą  kaip šiais laikais interneto atsiradimas. Išsamiau apie tai papasakosiu Jūsų vaikams užsiėmimuose.

Kai molis patenka į vaiko rankas, jis atsiduria kitame pasaulyje, kur rūpesčiai dingsta, smegenys atsipalaiduoja ir prasideda kūryba.  Po lipdymo vaikai natūraliai grįžta  prie įprastų kasdienių darbų. Ten kur augau, Estijoje, vaikai pradeda lipdyti dar būdami darželinukai. Molis yra ekologiškas produktas, vadinasi ir netoksiškas, todėl lipdyti galima nuo trejų metų. Lietuva turtinga moliu, todėl būtų teisinga jį nauduoti. Todėl ir mano kelias  į keramiką prasidejo dar darželyje. Mes lipdydavome skritulius, po to-zuikučius, pilis ir baigdavome skulptūromis.

Ką keramika reiškia vaikams?

Šiandien keramika reikalinga kaip niekada. Mūsų vaiką supa  gyvenimas pilnas elektronikos, stresų, skubos bei prarastas ryšys su gamta. Molis padeda užpildyti šį vakumą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad darbas su moliu veikia terapiškai. Lipdydami vaikai atsipalaiduoja, įgyja pusiausvyrą, pasitikėjimą, jęgą, atsiranda vidinė ramybė, vystosi smulkioji motorika, jie mokosi susikoncentruoti.

Ar reikia Jūsų vaikui keramikos?

Spręskite Jūs. Žmonijos istorija prasidėjo kartu su puodžiu amatu.  Ir mes padėsime Jūsų vaikams pamilti molį taip, kaip mylim jį mes ir jo pagalba išreikšti save.

 

Didžiausi keramikos studijos „Žiezdrė“ projektai, konkursai, parodos

  • Paroda „Keramikiniai margučiai“ Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centre (2015 m. balandis).
  • Tarptautinis projektas “UBUNTU – aš esu, nes esi tu“: projekto laureatė 2 kl. Mokinė Simantė Bakevičiūtė (2015 m. kovas).
  • Keramikos studijos “Žiezdrė“ ir fitotechnologijų būrelio darbų velykinė paroda (2015 m. kovas).
  • Keramikos studijos „Žiezdrė“ mokinių darbai tarptautinėje parodoje „Odė žemei” Prano Domšaičio galerijoje (2015 m. kovas).
  • Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“
    (2015 m. sausis).
  • Tradicinė Klaipėdos  miesto  moksleivių keramikos darbų paroda (2014 m. balandis).
  • Vokietijos ir Lietuvos kūrybos sintezė: Klaipėdoje, galerijoje „Amfora“, atidaryta vokiečių menininkės Helgos Bing ir jos globojamo keramikos klubo „Žiezdrė“ auklėtinių paroda „Lietuva ir Vokietija kuria kartu“ (2013 m. lapkritis).
  • Miesto mokinių keramikos paroda – konkursas „Mano miestui – 760” (2012 m. gegužė).